Artık Apple’ın Mac’leri USB-C Portlarındaki Herhangi Bir Sıvıyı Algılayabilir

Apple, müşterilerine iddialı bir garanti hizmeti sunuyor, ancak özellikle artık çalışmayan donanım nedeniyle sahte garanti taleplerinde bulunan Mac sahiplerinin olduğu durumlar da mevcut. Önceden, herhangi bir Mac’in USB-C portunun sıvı girişi nedeniyle zarar gördüğünü tespit etmek imkansızdı, ancak bundan sonra her şey değişecek.

Apple’ın macOS Sonoma 14.1’i, herhangi bir Mac’in USB-C portunda arka planda çalışan ‘liquiddetectiond’ adlı yeni bir sistem daemonu içeriyor Apple’ın sunduğu sınırlı garanti su hasarını kapsamıyor, ancak şirket ve personeli, bir Mac’in sıvı tarafından zarar gördüğünü sonuçlandırmalarına olanak tanıyan teknikler kullanma konusunda sınırlıydı. 9to5Mac’e göre, macOS Sonoma 14.1, şimdi ‘liquiddetectiond’ adlı yeni bir sistem daemonu içeriyor ve isminden de anlaşılacağı gibi, bilgisayarın sıvılara maruz kaldığını tespit edebilir.

Bu daemon ayrıca, Mac’in her USB-C portundan sıvı tespiti analizi toplamak için arka planda çalışır ve ‘Sıvı Algılama ve Korozyon Önleme Daemonu’ olarak tanımlanır. İPhone’lar ve iPad’ler zaten benzer bir daemona sahipti ve kullanıcıları cihazlarını hemen şarjdan çıkarmaları konusunda uyarırdı, böylece geri dönüşü olmayan zararı önlerdi. Mac için, daemonun herhangi bir uyarı sağlamayacağı, sadece USB-C’nin sıvı girişi gösterip göstermediğini Apple’ın personeline bildirmek için veri topladığı görünüyor.

Bu, Mac sahibinin sıvı hasarı için sahte bir garanti talebinde bulunup bulunmadığını belirlemeyi daha da kolaylaştıracaktır. Bir Mac’in sıvı hasarına maruz kalıp kalmadığını belirlemenin başka yolları da vardır, bu da makinenin içine stratejik olarak yerleştirilen Liquid Contact Indicator (LCI) adı verilen özel göstergeler kullanılarak yapılır.

Adı ‘liquiddetectiond’ olan daemonun, Apple’ın M3 yongasını kullanan en son MacBook Pro modellerinde görünüp görünmeyeceği veya macOS Sonoma ile uyumlu olan tüm modeller için kullanılabilir olup olmayacağı henüz belirsizdir.