Yeni Rapor Eleştiriyor: Apple’ın Temel Apple Silicon’i ‘Çok Fazla Değişiklik Getirmiyor’ Ancak M3 Max ‘Oldukça İyi Bir Başarı

Apple’ın en yeni 3nm ailesine sahip Mac yonga setleri M3, M3 Pro ve M3 Max’i içeriyor ve çeşitli performans testleri ve sızıntılara göre, bunlardan ikisi doğrudan öncül versiyonlarının üstüne çıkma niteliğindeyken, biri önemli bir yükseltme olarak görülüyor. Yeni bir rapora göre, temel yonga ve M3 Pro, dikkate değer bir şey getirmediği için büyük eleştiri alıyor.

M3 Max’in performansı, Mac Studio ve Mac Pro’yu güçlendiren M2 Ultra gibi masaüstü yongalarla karşılaştırılıyor Bloomberg muhabiri Mark Gurman’ın ‘Power On’ bülteninin en son baskısında, Apple’ın en yeni M3 serisi hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Ona göre, 8 çekirdekli bir CPU ve 10 çekirdekli bir GPU taşıyan temel yonga, M1’e kıyasla ‘hoş bir yenileme’ sunuyor, ancak hemen geçiş gerektiren bir önemli yükseltme sunmuyor. Ancak belirtmek gerekir ki, M3 aslında Geekbench 6’nın çoklu çekirdek testinde M2 Pro’nun 10 çekirdekli CPU’suyla eşleşiyor ve tek çekirdekli benchmarkta M2 Pro’yu geride bırakıyor, bu nedenle bazı iyileştirmeler bulunuyor.

Gurman, M3 Pro’dan oldukça hayal kırıklığına uğramış gibi görünüyor ve güç tasarruflu iki çekirdek eklemek ve GPU çekirdek sayısına hiçbir şey eklememek onu M2 Pro’dan ayırmıyor diyor. M3 Pro, Geekbench 6’nın çoklu çekirdek puanında zayıf bir 6 puanlık bir farkla M2 Pro’dan hemen hemen daha hızlı. Neyse ki, M3 Max’i övüyor, çünkü doğrudan öncül versiyonlarla karşılaştırıldığında en büyük performans artışını sunuyor. Aslında, 16 çekirdekli bir CPU içeren bu üst seviye parça, M2 Ultra ve 24 çekirdekli CPU yapılandırmasıyla karşılaştırıldığında daha hızlı.

Apple’ın M3 Max’da öncelik verdiği bir diğer alan, her nesil arasındaki transistor sayısı karşılaştırmasıdır. M2 Max ile halefı arasında, herhangi bir M serisi yonga için en yüksek fark olan %37 transistör farkı bulunuyor. Ne yazık ki, M3 Pro ile Apple’ın tamamen karşı yönde gittiği görünüyor, çünkü daha az performans çekirdeği ve M2 Pro’dan daha düşük bir bellek bant genişliği sunuyor. Gurman’ın 3nm Apple Silicon serisi hakkındaki değerlendirmesine katılıyor musunuz, yoksa bunların tamamen yeni bir şey sunduğuna mı inanıyorsunuz? Yorumlarda bize söyleyin.