SpaceX, Kayıt Kıran 18. Uçuşla Falcon 9 Fırlatma Hazırlığında!

SpaceX, Cuma akşamı 18. uçuşunu yaparak bir re-uçuş rekorunu kırmayı hedefliyor. Bu kez, Falcon 9 roketi, 23 Starlink uyduyu taşıyacak.

Starlink 6-26 görevi, Cape Canaveral Space Force İstasyonu’ndaki Space Launch Complex 40 (SLC-40) üzerinden başlatılacak ve 2023 yılında fırlatılan toplam Starlink uydu sayısını 1,711’e çıkaracak. Fırlatma, 4 Kasım 2023 tarihinde Türkiye saati ile 04:37’te gerçekleşecek. İhtiyaç halinde, 4 Kasım akşamı 05:01 – 06:22 arasında üç yedek fırlatma olanağı bulunmaktadır. Ayrıca Cumartesi, 4 Kasım akşamı için sekiz ek fırlatma penceresi de bulunmaktadır.

Spaceflight Now’un canlı yayını, fırlatmadan yaklaşık bir saat önce başlayacaktır.

Patrick Space Force Üssü’nde bulunan 45. Hava Filosu, Cuma günü hava koşulları için olumlu bir olasılık payı olan yüzde 80 tahmininde bulundu, ancak kümülüs bulutları ve fırlatma rüzgarları gibi potansiyel izlenecek faktörleri de belirtti. Hava koşulları Cumartesi günü biraz bozulacak, yüzde 75 olumlu koşullar sunacak.

Bu güneş batımı görevi için seçilen roket, kuyruk numarası B1058 olan en eski aktif Falcon 9 roketidir. İlk uçuşunu 30 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştiren bu roket, eski NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley’i Demo-2 görevi ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşımıştır. Bu, özel astronotların da dahil olduğu yedi mürettebat rotasyon görevinin yanı sıra iki özel astronot görevini başlatan ticari mürettebat programının ilk uçuşuydu.

Fırlatmadan sonra, roket görevin sekiz buçuk dakikası kadar sonra “A Shortfall of Gravitas” adlı insansız gemiye iniş yapacaktır.

SpaceX, SLC-40’a yeni bir mürettebat erişim kulesi ekleyerek Dragon yeteneklerini eklemeye devam ederken, Cuma akşamıki görev, şirketin bu fırlatma rampasını kullanmaya başladığından bu yana şirket için 152. yörüngesel fırlatma olacak. Bu aynı zamanda bu mekandan gerçekleşen toplam fırlatmanın 207. olacak.

SpaceX, yılın 52. Starlink fırlatmasına hazırlanırken, aynı zamanda NASA Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Launch Complex 39A’da başka bir göreve hazırlanıyor. NASA, bu görevin Cargo Dragon’un bir Draco itki vanasındaki sorun nedeniyle üçüncü kez ertelendiğini duyurdu. Daha önce 3, 5 ve 7 Kasım tarihlerine planlanan lansman, şu anda 10 Kasım 2023 Türkiye saati ile 03:28’de başlatılmayı hedefliyor.

NASA’nın açıklamasına göre, “CRS-29 görevi için ilk yakıt yüklemesi sırasında, ekip, bir Draco itki vanasında NTO (azot tetroksit oksitleyici) sızıntısı tespit etti ve bu, sorun giderme işlemi için işleme bir mola verilmesini gerektiren standart prosedürdü. Ekip, valfi ve ilgili verileri inceledi ve itki vanasını değiştirmeye karar verdi.”

SpaceX, bu iki ayrı görevi koordine ederken ve teknik zorlukları aşarken, uzaya olan taahhütlerini sürdürmeye devam ediyor.