Apple, 2024’te Tüm iPad Serisini Güncellemeyi Planlıyor

Apple’ın ilk olarak bu yıl iPad mini, iPad Air ve giriş seviyesi iPad modellerini güncellemesi bekleniyordu. Ancak şirket, yeni M3 serisi yongalarıyla güçlendirilen 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modellerini duyurmayı uygun gördü. Şimdi, önde gelen bir analist tarafından paylaşılan yeni bir rapor, Apple’ın önümüzdeki yıl iPad Air 6, iPad mini 7 ve OLED iPad Pro modelleri dahil olmak üzere tüm iPad serisini güncellemeyi planladığını iddia ediyor.

Haber, endüstri analisti Mark Gurman’ın son Power On bülteninde paylaşıldı ve Apple’ın yıl boyunca tüm iPad serisini güncelleme planladığını öneriyor. Bu, şirketin bazı iPad modellerini erken duyurabileceği anlamına gelirken, diğerleri yılın sonuna kadar beklemek zorunda kalabilir. Şu an itibariyle neredeyse tüm iPad modelleri güncellemeye ihtiyaç duyuyor, bunlar arasında iPad mini, iPad Air ve iPad Pro modelleri bulunuyor.

2023, 2010’da piyasaya sürülmesinden bu yana Apple’ın hiçbir iPad modelini güncelleme gereği duymadığı ilk yıl oldu. Bu nedenle, şirketin sevkiyatlar düşük kaldığı için gelecek yıl için büyük bir baskısı var. Kazanç çağrısında iPad geliri neredeyse %10 düştü ve şirket yöneticileri bu eğilimin gelecek çeyreğe kadar devam edeceğini tahmin ediyor. Müşteriler, en son modellere sahip olmak için satın alma güçlerini sakladıkları için potansiyel olarak güncellenmiş iPad modellerini bekliyorlar.

iPad mini 7, iPad Air 6 ve iPad 11’in yanı sıra Apple’ın yeni OLED iPad Pro modellerini de duyurması bekleniyor. OLED tablet uzun süredir söylentiler arasındaydı ancak birçok gecikme yaşandı. Şirketin OLED iPad Pro’yu gelecek yıl ilkbaharda tanıtması bekleniyor. Düşük sevkiyatlarla mücadele ettiğinden, Apple hızlı olmalı.

Geri kalan modeller için, iPad mini 7, Apple’ın TSMC’nin 3nm mimarisine dayalı A17 Pro yongasıyla piyasaya sürülebilir. Ayrıca, iPad Air 6, masaüstü sınıf performans için bir M2 yongası içerebilir. Ancak OLED iPad Pro, M3 yongasıyla serinin en üst varyantı olarak kalacaktır. Eğer bilmeyenler için, Apple 2022’de iPad Pro, giriş seviyesi iPad ve iPad Air’ı güncelledi, iPad mini ise daha önce 2021’de güncellenmişti. Şimdi 2023 sona erdi ve şirketin iPad modellerini güncellemediği en uzun süre oldu.

Mark Gurman’ın önceki tahminleri, düşük ve orta sınıf iPad’lerin 2024 Mart ayında güncelleneceğini belirtiyor. M3 destekli OLED iPad Pro’nun da 2024’ün ilk yarısında gelmesi bekleniyor. Şirketin iPad Mini, iPad Air ve iPad 11’i ilkbaharda güncellemesi, iPad Pro modellerinin gelecek yılki WWDC etkinliğinde duyurulacağını düşünebiliriz.