Discord, Dışarıda Paylaşılan Dosyalar İçin Geçici Bağlantıları Kullanmaya Başlıyor

Malware’e karşı mücadele etmek amacıyla Discord, dışarıda paylaşılan kullanıcı içerikleri için 24 saat sonra süresi dolacak geçici dosya bağlantıları kullanma yoluna gidiyor.

Discord, kötü amaçlı yazılımlara karşı mücadelesini artırmak amacıyla dosya barındırma yaklaşımını değiştiriyor. Platform, Discord dışında paylaşılan kullanıcı içerikleri için 24 saat sonra süresi dolacak geçici dosya bağlantıları kullanmaya başlayacak, BleepingComputer tarafından bildirildi. Bu değişikliğin yıl sonuna kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bu adımın amacı kötü amaçlı yazılımlara karşı mücadele olsa da, Discord’un gayri resmi bir dosya barındırma hizmeti olarak daha yaygın kullanımını da sınırlayacak. Kullanıcıların kendi sunucularına resimler ve diğer içerikler yüklemeleri ve ardından bu bağlantıları başka yerlerde paylaşmaları oldukça yaygındır. Ancak kalıcı dosya bağlantılarından vazgeçildiğinde bu işlem artık bu kadar sorunsuz olmayacak, çünkü bağlantılar bir gün sonra geçersiz hale gelecek. Discord içinde paylaşılan ve paylaşılan içerikler için herhangi bir değişiklik olmayacak.

Geçici dosya bağlantılarına geçiş, Discord’un temsilcilerine göre “güvenlik ekibimize işaretlenen içeriklere erişimi kısıtlama ve CDN [içerik dağıtım ağı] aracılığıyla dağıtılan kötü amaçlı yazılımların miktarını genel olarak azaltmamıza yardımcı olacak.” Discord ayrıca, “Kullanıcılar dosyaları barındırmak için Discord’u kullanıyorlarsa, daha uygun bir hizmet bulmalarını öneririz” dedi.