Elon Musk’ın AI Girişimi xAI, ‘Grok’ Adlı Sohbet Robotunu Tanıttı

Elon Musk’ün AI girişimi olan xAI, Generatif AI’nın artan popülaritesiyle rekabet etmek için Grok adlı yeni bir AI sohbet robotunu piyasaya sürdü. Grok, kullanıcılar tarafından sorulan soruları büyük bir dil modeli tarafından üretilen bilgilere dayanarak yanıtlayarak ChatGPT gibi benzer şekilde işlev görüyor.

Ancak, iddiaya göre Grok, matematik ve kodlama dahil olmak üzere birçok akademik testte ChatGPT-3.5’i geride bırakıyor.

Grok’un piyasaya sürülmesi, Musk’ün kendisi de kurmaya yardım ettiği OpenAI’in ChatGPT projesinin başarısının ardından geldi. Şimdi xAI liderlik yaparken, Grok sadece kullanıcı sorularını yanıtlamakla kalmayacak, aynı zamanda “Galaksi Rehberi”nin esprili ruhundan ilham alarak kendi sorularını da soracak.

xAI, Grok’ü güçlendiren yeni bir motor olan Grok-1 tarafından destekleniyor ve bu motor, X platformu aracılığıyla bilgilere gerçek zamanlı erişim sağlıyor. Yeteneklerini değerlendirmek için xAI, matematik ve akıl yürütme yeteneklerini ölçmeye yönelik tasarlanmış standart makine öğrenme ölçümlerini kullanan bir dizi değerlendirme gerçekleştirdi.

Grok, hesaplama sınıfındaki diğer tüm modelleri, ChatGPT-3.5 ve Inflection-1 gibi, geride bıraktı. Sadece önemli ölçüde daha fazla eğitim verileri ve hesaplama kaynakları ile eğitilen modeller, örneğin GPT-4 gibi, Grok’un önünde yer aldı.

Bu ölçümlerin yanı sıra xAI, Grok’ü 2023 Macaristan ulusal lisesi matematik finalinde el ile derecelendirdi. Grok, C (59%) ile sınavı geçti, Claude-2 aynı dereceyi (55%) elde ederken, GPT-4 ise B (68%) aldı.

xAI, bir tweet’te “Diğer birçok AI sistemince reddedilen sıcak soruları da yanıtlayacak. Grok, biraz mizahla soruları yanıtlamak ve asi bir tavır sergilemek için tasarlandı, bu nedenle mizahı sevmiyorsanız kullanmayın!” dedi.

xAI, Grok’un hala çok erken bir beta ürünü olduğunu belirtti, ancak her hafta hızla geliştiğini ifade etti. Şirket, Grok’un kötüye kullanılmasını önlemek için daha fazla güvenlik önlemi uygulama konusunda çalışıyor.

Grok, X Premium Plus üzerinde aylık 16 dolar karşılığında sunulacak, ancak şu anda sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sınırlı sayıda kullanıcıya sunulmaktadır.

[Ek Bilgiler] Grok’un piyasaya sürülmesi, AI ve dil işleme teknolojilerindeki hızlı gelişmelere bir örnek teşkil ediyor. Bu tür akıllı sohbet robotları, kullanıcıların bilgilere erişimlerini ve sorularına yanıtlarını daha etkili ve kişiselleştirilmiş hale getirerek günlük yaşamı kolaylaştırabilir. Ayrıca, AI teknolojilerinin eğitim ve akademik alanlarda kullanımı için de umut vaat eden sonuçlar sunmaktadır.