Google, COVID-19 Pandemisinde Kullanıma Sunduğu Özelliği Geri Çekti!

2020 yılında dünyayı etkisi altına alan ve yaşamlarımızı değiştiren COVID-19 salgını, artık geride kalmış gibi görünüyor. Ancak teknoloji devi Google, bu yeni dönemde önemli bir karar aldı ve COVID-19 ile ilgili önemli bir özelliği geri çekti. İşte ayrıntılar ve daha fazlası…

Google ve Apple, salgının en yoğun dönemlerinde işbirliği yaparak iOS ve Android işletim sistemlerine “Maruz Kalma Bildirimleri” adında bir özellik eklemişlerdi. Bu özellik, kullanıcıların COVID-19’a maruz kalıp kalmadığı konusunda bilgi sağlayan önemli bir araçtı.

Maruz Kalma Bildirimleri, kullanıcıların akıllı telefonlarını kullanarak diğer cihazlarla Bluetooth aracılığıyla iletişim kurmasını temel alıyordu. Eğer bir kişi COVID-19 testi pozitif çıkarsa, bu bilgi diğer kullanıcılara bildirim olarak iletiliyordu ve test sonucunu sağlık uygulaması üzerinden paylaşmak mümkün oluyordu.

Ancak salgının etkisi azaldıkça, Google bu önemli özelliği Android platformundan kaldırdı. Artık Ayarlar uygulamasında bu özelliği bulmak mümkün değil. Bu değişiklik, Google Play Hizmetleri güncellemesi ile gerçekleştirildi. Unutulmaması gereken bir nokta, güncellemeyi almayan cihazlarda bu seçeneğin hala görünmeye devam edebileceğidir, ancak bu özellik kısa süre içinde bu cihazlardan da kaldırılacaktır.

Maruz Kalma Bildirimleri özelliği Android için sona ererken, iOS kullanıcıları bu özelliğe hala erişebilirler. Apple’ın bu özelliği ne zaman kaldıracağı ise şu an için belirsizliğini koruyor.

COVID-19 pandemisinin izleri silinirken, teknoloji dünyasındaki değişiklikleri takip etmeye devam edeceğiz.