Volkswagen ve Vivo, Akıllı Araç Bağlantısı Üzerine İşbirliği Yapıyor

Volkswagen Grubu’nun yazılım yan kuruluşu CARIAD, Çinli akıllı telefon üreticisi Vivo ile yenilikçi akıllı araç bağlantı çözümleri geliştirmek için bir işbirliği duyurdu.

İki şirket, Çin’de “Mobile x Mobility Fusion Joint Innovative Lab” olarak adlandırılan bir ortak laboratuvar olan M Lab’ı kurdu ve bu laboratuvar, akıllı telefonlar ile akıllı araçlar arasında iki yönlü senkronizasyon, araç içinde kullanıcı verilerinin entegrasyonu ve akıllı uygulamaların sorunsuz bağlantısı gibi alanlarda araştırma ve geliştirmeye odaklanacak.

İşbirliğinin amacı, tüketiciler için sorunsuz ve akıcı bir dijital mobilite deneyimi yaratmaktır. Ortak laboratuvar, akıllı telefonların ve akıllı araçların birbirleriyle daha etkili iletişim kurmalarını sağlayacak yeni yazılım ve donanım çözümleri geliştirmek üzerine çalışacaktır.

Bu, kullanıcıların araçlarını uzaktan kontrol etmelerine, akıllı telefonlarından araç verilerine ve hizmetlere erişmelerine ve daha kişiselleştirilmiş ve kullanışlı bir sürüş deneyiminin tadını çıkarmalarına olanak tanıyacaktır.

İşbirliği aynı zamanda CARIAD’ın akıllı bağlantı alanındaki bağımsız Ar-Ge yeteneklerini geliştirmesine ve yeniliklerini Çin’in yerel dijital ekosistemine daha iyi entegre etmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Vivo’nun araç içi sistemi zaten Çin’de 160 milyon akıllı telefon kullanıcısını kapsamış, bu da CARIAD’a büyük ve büyüyen bir kullanıcı kitlesine erişim sağlamıştır.

“Yalnız gitmek hızlı olabilir, ancak birlikte gitmek daha ileri gidebilir” konseptine sıkıca inanıyoruz. Vivo, açık ve işbirlikçi bir ekolojik zihniyetle tüm endüstrinin ilerlemesine ve gelişmesine katkıda bulunmaya kararlıdır,” diyor Vivo’nun başkan yardımcısı Zhou Wei.

CARIAD ve Vivo arasındaki işbirliği, otomotiv endüstrisi için olumlu bir gelişmedir. Bu, insanların akıllı telefonlarını ve akıllı araçlarını bir arada kullanmalarını daha kolay ve daha uygun hale getirecek yeni ve yenilikçi akıllı araç bağlantı çözümlerinin geliştirilmesine yol açabilir.